Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB)

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) Uludağ İhracatçı Birlikleri bünyesinde 1986 yılında Bursa'da kurulmuştur. 2018 yılı sonu itibariyle UTİB'in 2290 üyesi mevcuttur.

Bugün Birliğimiz Almanya, ABD, İngiltere, Romanya, Fas, İspanya, Mısır, İtalya, Bulgaristan ve Hollanda başta olmak üzere dünyanın tüm kıtalarında 160'dan fazla ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirmekte olup, 2018 yılı sonunda 1 milyar 267 milyon $ toplam ihracat değerine ulaşmıştır. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği son yıllarda pek çok kongre, çalıştay, Uluslararası Ar-ge Proje Pazarı, uluslararası fuarlara milli katılım, alım heyetleri, trend alanları, seminerler, eğitim vb. etkinlikler düzenlemektedir. Ayrıca proje ve faaliyetleri ile sektöre ve diğer öncü sektörlere örnek olma başarısını göstermiştir.

Tekstil sektörü ülkemizin geleneksel sanayi kollarından olup sanayi ve ihracatta başarı öyküsünün mihenk taşlarından birisidir. Türkiye tekstil ve hazır giyim sektörü bir bütün olarak bugün en fazla dış ticaret fazlası veren birinci sektördür. Buna ek olarak oluşturduğu istihdam ile işsizliğin azalmasına ve toplumun refahına çok ciddi düzeyde katkıları mevcuttur. Türk Tekstil Sektörü, ürün kalitesi, moda ve trendleri belirleme gücüne sahip tasarımları ve yüksek teknolojisi itibarıyla dünyada çok özel bir yere sahiptir. GSYH içindeki payı ve yerli girdi kullanımı gibi parametrelerde ülkemizde ilk sırada olan sektör küresel pazarlarda da var oluşumuzun temelini oluşturmaktadır.

Türkiye, tekstil sektöründe; ülkemizde kurulu kapasite, iğ sayısı itibariyle Dünya'da altıncı; rotor sayısında ise dördüncü sıradadır. Avrupa kıtasının en büyük tekstil üretici ülkesi Türkiye'dir. Bunun yanı sıra ülkemiz Dünya'da yedinci büyük pamuk üreticisidir. Ev tekstilinde broderi ve gipür üretimi için kurulan makine parkı, dünyanın en büyük makine parkıdır. Avrupa'nın en büyük nevresim üreten fabrikası Türkiye'dedir. Havlu konusunda dünyanın ilk üç tedarikçisinden biridir. Dünya tekstil ihracatında Türkiye'nin payı yaklaşık %3, ev ve mekân tekstillerinde %4,5 ve teknik tekstillerde %1,5'tir (2018).

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu

Şirket Adı Adı Soyadı Ünvanı
Polyteks Teks. San. Araş. ve Eğitim A.Ş.​

Pınar Taşdelen Engin

Başkan
Burkay Teks. San. ve Tic. A.Ş.​

İbrahim Burkay

Başkan Yardımcısı
Güleser Teks. San. ve Tic. A.Ş.​

Ufuk Oçak

Başkan Yardımcısı
Elvin Teks. San. ve Tic. A.Ş.​

Osman Nuri Canik

Muhasip Üye
İlay Dış Ticaret A.Ş.​

Ali Ay

Üye
Dina Vanelli Teks. San. ve Tic. A.Ş.​

Aslı Türkün Karaçor

Üye
Berteks Teks. San. ve Tic. A.Ş.​

Burcu Erdebil

Üye
İpeker Teks.Tic. ve San. A.Ş.​

Gaffar İhsan İpeker

Üye
ETS Ezgi Teks. San. ve Tic. Ltd. Şti.​

Rahim Ezgi

Üye
E.N.A. Tekstil Tic. ve San. A.Ş.​

Yılmaz Acar

Üye
Hanipeks Teks. İth. İhr. San. ve Tic Ltd. Şti.

Yusuf Ateş

Üye