UTİB VE UHKİB’DEN ÜNİVERSİTEYE CAN SUYU

Bursa Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü öğrencilerinin daha kaliteli eğitim alabilmeleri için teknik ve fiziki desteklerde bulunan UTİB ve UHKİB yöneticilerine, Üniversite Yönetimi ve öğrenciler teşekkür etti.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB), sektöre donanımlı Tekstil Mühendisleri kazandırılması ve Tekstil Mühendisliğinin teşvik edilmesi amacıyla çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu kapsamda UTİB ve UHKİB tarafından üstlenilen Bursa Uludağ Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü’nün teknik ve fiziksel imkânlarının geliştirilmesi çalışmaları tamamlandı.

YOĞUN KATILIMLA GERÇEKLEŞTİ

UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir, UİB Genel Sekreteri Mümin Karacakayalılar, UİB Genel Sekreter Yardımcısı Ayşe Mehtap Ekinci, Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Akın Burak Etemoğlu, Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Dilek Kut, Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Binnaz Kaplangiray ve öğretim görevlilerinin de katılımlarıyla toplantı ve ardından laboratuvar ziyareti gerçekleştirildi. Toplantıda birlik başkanlarına desteklerinden dolayı üniversite yönetimi plaket takdim ederken öğrenciler de çiçeklerle teşekkür etti.

‘TEKSTİL GELECEK VAAD EDİYOR’

Tekstil ve hazır giyim sektörünü daha nitelikli bir yapıya dönüştürebilmek için öncelikli olarak eğitim çalışmalarına ağırlık verdiklerini belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, birçok etkinlik ve organizasyonun yanı sıra öğrencilere burs imkânı da sunduklarını hatırlattı. Tekstil mühendisliğinin öğrencilere büyük fırsatlar sunduğunu da sözlerine ekleyen Engin, “Ülkenin gelecek vaat eden mesleklerinden biri olarak tekstil mühendisliği, gençlerimize büyük fırsatlar sunuyor. UTİB olarak tam da bu noktada birleştirici bir güç olarak çalışmalar ve eğitimler yürütüyoruz. Hem üniversitemizin, hem de Tekstil Mühendisliği bölümümüzün adının ve yaptığı başarılı çalışmaların duyurulmasına önem veriyoruz. Bu yıl 3’üncüsünü gerçekleştirdiğimiz Tekstil Mühendisliği Zirvesi de bu örneklerden biri” ifadelerini kullandı.

‘HER TÜRLÜ KATKIYA HAZIRIZ’

Tekstil kenti Bursa kimliğini gelecek kuşaklara taşıyabilmek adına sektör temsilcilerine büyük görevler düştüğünü belirten UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir de “Her ne kadar 2-3 nesildir var olsak da tekstil sektörü, özellikle kentimizde oldukça köklü bir geçmişe dayanıyor. Gerek şahsi, gerekse kurum olarak tekstilin canlandırılması, sektöre daha donanımlı Tekstil Mühendislerinin kazandırılması için her türlü desteği, katkıyı sağlamaya hazırız” dedi.

‘DESTEĞİNİZ, MOTİVASYON KAYNAĞI’

Üniversitelerde eğitim kadar kalitenin de önemli olduğunu vurgulayan Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Ahmet Saim Kılavuz ise, “Devlet desteklerinden öte eğitim-öğretim, kaliteye yönelik sektör paydaşları ve hayırseverlerimizin yardımları da bizlere yol gösterici oluyor. Emek ve katkılarınız olmasaydı özellikle akreditasyon konusunda bir ayağımız topal kalacaktı. Destekleriniz üniversitemiz ve öğrencilerimiz için bir motivasyon kaynağı oluşturuyor” ifadelerini kullandı. Tekstil Mühendisliği bölümünün teknik ve fiziki imkânlarının iyileştirilmesi noktasında bir yıl gibi bir süre içinde başarılı çalışmalara imza atıldığını belirten Prof. Dr. Dilek Kut da, “Laboratuvarlarımızdaki iyileştirme çalışmalarından, arızalı cihazların bakımına, toplantı salonundan koridorlardaki görsel düzenlemelere kadar birçok konuda öğrencilerimizin daha kaliteli bir eğitim alabilmesi için çok güzel işler yaptık” diye konuştu.