Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB), 2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ çerçevesinde Ticaret Bakanlığı desteği ile yürüttüğü “Ekolojik Tekstiller UR-GE Projesi” kapsamında ilk alım heyetini gerçekleştirdi. Yabancı ülkelerden gelen alıcı heyet ile 11 küme firması buluşturuldu. Yerli küme firmaları ve alıcı heyet firmaları B2B İkili iş görüşmelerine katıldılar. 17-18 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirilen ikili iş görüşmelerine firmalar yoğun ilgi gösterdi.

Ekolojik Tekstiller UR-GE Projesi kümesinde bulunan firmaların ev tekstili ve giyimlik kumaş olmak üzere iki gruba ayrıldığını, bu bağlamda alım heyeti için öncelikle ev tekstili sektörü odağında bir faaliyet gerçekleştirilmesine karar verdiklerini belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Üye firmalarımızın ihracatlarının artırılması, yeni pazarlar bulunması, ülkemizin ekonomik ve ticari açıdan tanıtılması ve yurtdışındaki alıcı firmaların Türkiye’den alım yapmalarını sağlamak amacını taşıyan alım heyetini 17-18 Mayıs tarihlerinde İstanbul’da düzenledik. Küme üyesi 11 firmamız yurtdışından gelen alıcılar ile buluşturuldu. Yapılan B2B ikili iş görüşmelerinden olumlu yansımalar aldık” diye konuştu.

Tekstil sektörünün ülkemizde en temel ve güçlü sanayi gruplarından olduğunu belirten UTİB Yönetim Kurulu Başkanı Pınar Taşdelen Engin, “Günümüzde özellikle giyimlik kumaş ve ev tekstili denildiğinde dünya pazarında akla ilk gelen ülkelerden biri Türkiye’dir. Geldiğimiz noktaya bakarsak, ülkemiz sanayicisi artık üretimden tanıtıma, kaliteden pazarlamaya kadar tüm alanlarda yüksek kaliteyi sunma gücüne sahip. Türkiye rakiplerine göre daha kaliteli ve daha farklı, inovasyona dayalı ürünlerle rekabet gücünü artırdı” dedi.

İlgili Fotoğraflar