Bu sene dördüncüsünün  başladığı TechXtile Start-Up Challenge programı  tekstile uygulanabilen teknolojileri sanayi ile buluşturmak, ticarileştirmeyi sağlamak ve Türkiye ekonomisine daha fazla katma değer sağlayacak teknogirişim kazandırma amacını taşıyor.

Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) yürütücülüğünde  2008 yılından beri ARGE Proje pazarı olarak gerçekleştirilen program, 2019 yılı itibariyle TechXtile Start-Up Challenge programına dönüştürüldü. Bu dönüşümle multidisipliner hale gelen tekstil sektörünün dünyada hızla değişen teknolojiyi yakalaması, nitelikli teknogirişim fikrine sahip kişilerin fikirlerini olgunlaştırıp büyüme potansiyeline sahip; uygulanabilir, ölçeklenebilir, satılabilir girişim haline gelebilmesi için gerekli desteklere ulaştırılması hedefleniyor.

Başvuruların kapanmasını takiben girişimcilik eğitimleri alan katılımcılar ön elemeden geçerler. Ön eleme sonrası yarı final hazırlıkları için  pitching eğitimiyle süreç devam eder. Yarı Final sonrası finale kalan girişimler belirlenir  ve birebir mentorluk görüşmeleri başlar. Ödül töreni öncesi sunum yapacak girişimler için advanced pitching eğitimi verilir.

Türkiye’nin çeşitli sektörlerden girişimcilik alanında lider kanaat önderleri, sanayiciler, iş insanları, yatırımcılardan, profesyonel yöneticilerden oluşan önemli isimlerin jüri olarak yer aldığı programda girişimciler  projelerini sunma ve network imkanına kavuşurlar.

Yarışma başvuruları iki kategoriden biriyle yapılır:

Level Up | Fikir Aşaması Girişimci Kategorisi (Bireysel veya Ekip Girişimciler, Akademisyenler, Girişimci Adayları)

Henüz fikir aşamasında, müşterisinin beklentilerini temel seviyede karşılayacak ürünü ya da hizmeti geliştirmekte olan girişimcilere yöneliktir. Bu kategoride amaç yenilikçi ve ticarileşme potansiyeli olan iş fikirlerinin ürüne dönüşüm sürecini desteklemektir.

Scale Up | Ürün & Hizmet Geliştirmiş Girişimci Kategorisi (Bireysel veya Ekip Girişimciler, Start-Up Şirketler, Akademisyenler)

Fikir aşamasını geçmiş, ticarileşme ve ölçeklenme potansiyeline sahip ürün veya hizmeti geliştirmiş girişimciler yarışır. En önemli gereklilik, girişimcilerin programa başvurmadan önce halihazırda girişimlerini kurmuş olmasıdır. Bu kategoride amaç, potansiyeli olan erken aşama girişimlerin Ürün/Pazar uyumluluğu keşif süreçlerini ve network kurmalarını destekleyerek pazarda başarılı olmalarını sağlamaktır.

Ayrıntıları yarışma şartnamesinde yer alan değerlendirme esasları; yapılabilirlik, satılabilirlik, ölçeklenebilirlik, iş fikrinin teknoloji ve yenilikçi(inovasyon) boyutu, ekibin kapasitesi; yetkinliği ve deneyimi  kriterlerinden oluşur.

Her iki kategoride  finalistlere verilen değerli ödüller yarışma şartnamesinde detaylı yer almakla birlikte, kadın girişimciliği  teşvik etmek ve  daha fazla kadın iş insanının ekonomiye kazandırılması amacıyla Techxtile başvurusu yapan kadın girişimciler arasından, mevcutta şirketi varsa veya yeni şirket kurulacaksa; %50 ve üzerinde hissedarlığı olan girişimler için Kadın Girişimci Özel Ödülü ayrıca veriliyor.

Dev bir yarışma atmosferinde network imkanı ve değerli ödüller sunan TechXtile Start-Up Challenge Programı girişimcileri  iş dünyasından destekler kazanmaya ve  TechXtile deneyimi yaşamaya davet ediyor.